Bönbok Burma
2020-11-13
839029
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
BÖNBOK, Burma, tidigt 1900-tal, skrift i Pali, lack och förgyllning på trä och palmblad, ca 9x49 cm
Ingår i temaauktionen "Orientalika från butiken Bocca Tigris"
Ställvis bortfall av ytbehandling, bruks och åldersrelaterat slitage