Hänge guld diamanter Indien 1800-tal
2020-11-19
837860
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
HÄNGE, ca 22 k guld, Indien 1800-talets senare del, dekor med planslipade diamanter, skurna rubiner föreställande löv, kantdekor av grön emalj, baksida med motiv av fåglar, blomma och blad av röd, grön och blå emalj, höjd inkl. ögla 4 cm, vikt ca 11,9 g
Diamanter med hack och skador, hängande dekordel saknas, ögla 18 k guld, kantdekor med visst emaljslitage