Taklampa 1900-talets första hälft
2020-11-09
837545
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft, koppar med reliefdekor i form av eklöv, invändigt tygklädd samt försedd med fransar i nederkant, höjd ca 30 cm, total höjd ca 90, diameter 40 cm.
Ytslitage efter ålder, senare hål i takfästet samt så ser takfästet omarbetat ut, ej funktionstestad.