Ljuskrona gustaviansk stil
2020-11-05
834299
| Klubbat belopp | 2 800 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första del, mässing, 5 ljushållare varav en i korgen, 4 ljusarmar, behängd med olikformade prismor, höjd ca 65, diameter 55 cm
Ingår i temaauktionen Belysning
Bruks- och åldersrelaterat slitage, enstaka prismor kan saknas