Sabel 1800-tal

Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal
Sabel 1800-tal

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SABEL, svensk, för officer vid Fortifikationen, ca 1830, fäste i förgylld mässing, kappa med lejonhuvud, parerstången avslutas med knopp i form av bockhuvud, stålbalja med mässingsbeslag, klingans längd ca 84,5, total längd 98 cm

PROVENIENS: Fyrkonstruktör Gustav von Heidenstam (1822-1887), far till Verner von Heidenstam

Korrosion

834096

2020-11-29