Statyett
Klubbat för:
3 200 SEK
Arviointi
5 000 SEK
Kuvaus
STATYETT i form av genius, jägare eller krigare, Italien, renässans, 1400-talets första hälft, brons, möjligen senare sockel, höjd med sockel ca 12,5 cm
Proveniens: I privatsamling sedan slutet av 1960-talet, stayetten är bedömd 1967 av Prof Edward Fischer München (då prof emeritus vid Masaryk Universitetet i München) hans samtida handskrivna bestämning samt foto av statyetten medföljer
Ingår i temaauktionen "Grand Tour"
Kuntoraportti
Skador: En underarm saknas, den vänstra foten är rörlig i sidled, åldersrelaterat slitage
832893
Päivämäärä:
2020-11-08