Servis Gustavsberg
Klubbat för:
4 000 SEK
5 000 SEK
WILHELM KÅGE, servis, Gustavsberg, totalt 136 dlr, 1960-tal, benporslin, vit med räfflad dekor och förgyllda kanter, bestående av: 9 upplägningsfat, 7 upplägningsskålar, 13 förrättstallrikar, 27 mattallrikar, 16 desserttallrikar, 17 sopptallrikar, 13 djupa tallrikar, 43 assietter, 11 moccakoppar, 8 kaffekoppar, 8 tekoppar, 3 såsskålar, kaffekanna, tekanna, gräddkanna samt tillbringare
ett fåtal med nagg, en med spricka, någon obetydlig ej noterad skada kan förekomma.
832652
2020-10-30