Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete
2020-10-25
827692
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 35 000 SEK |
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för fyra ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, markiser, navetter, ovaler, piggar och romboider, krönt av plym, kronringen med dekor av växtornamentik och kulor, ljusarmar i form av liggande siffran fem, doserad korgbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 87, diameter 52,5 cm
Smärre nagg