Edition Luxe ASU Marin Armbandsur 1940-tal
Klubbat för:
15 000 SEK
10 000 SEK
ASU, Marin, armbandsur, 1940-tal, AB Svenska Urdepoten, manuellt urverk, stål, plexiglas, kronograf med minuträknare, urtavla med telemeter och tachymeter skalor, senare läderrem ej original, serie nr. 419295, kaliber R23 valjoux, diam ca 38 mm
Enligt uppgift inköpt 1948 inför sommarolympiaden i London
Åldersrelaterat slitage. Skadat glas. Verket fungerar ej vid inskrivningstillfillet. SAV garanterar ej funktionen.
827470
2020-10-25