Ampel, 1800-talets första kvartal
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 45 000 SEK |
AMPEL, östersjöarbete i empire, troligen tillverkad i Åbo, dåvarande ryska Storfurstendömet Finland, för fyra ljus, i form av romersk oljelampa, monteringar i brännförgylld brons och stomme i patinerad mässingsplåt, hängande i kedjor med fästen av lejonmaskaroner, ljusarmar i form av örnhuvuden med ljuspipor, botten med avslutande pinjekotte, höjd 85, diameter 50 cm
I början av 1800-talet var Åbo med sina 11 000 invånare det svenska rikets tredje stad näst Stockholm och Göteborg. I motsats till dessa och exempelvis till Lund och Uppsala var Åbo både en livlig handelsstad och en universitetsstad. I jämförelse med svenska samtida amplar så har dessa uteslutande patinerade örnhuvuden, medan man i Frankrike och Ryssland föredrag förgyllda dito. Genom Finlands närheten till Ryssland och i och med att landet integrerades 1809 och bildade det ryska Storfurstendömet Finland så fanns ett naturligt utbyte av idéer och varor.