Opiumsäng Kina
2020-10-11
822802
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
OPIUMSÄNG, Kina, 1900-talets första hälft, tropiskt trä, skuren dekor, delvis bemålad och förgylld, ramen med medaljoner av keramik och porslin med landskaps och figurmåleri, öppen himmel, nya hyllor, två textilier i rött och gult medföljer, säljes demonterad, måttbeställd madras med textil klädsel medföljer, höjd ca 211, bredd 217,5 samt djup 182 cm
Ingår i temaauktionen "Orientalika från butiken Bocca Tigris"
Medaljongerna delvis utbytta och med skador, bruks och åldersrelaterat slitage