Skulpturer
2020-10-11
822045
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
SKULPTURER (2) föreställande mansfigurer, patinerad brons, höjd ca 40 cm
Proveniensen: Inköpta av skeppsmäklare Olaf Thoresen (1870-1937) som var skeppsmäklare i Shanghai mellan 1900-1920
Ingår i temaauktionen "Orientalika från butiken Bocca Tigris"
Två dekorelement från den ena medföljer lösa, den andra med en bristning på baksidan av ena armen och huvudet, åldersrelaterat slitage