Anders Udd
2020-09-29
817393
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
ANDERS UDD (född 1958): The cottage, signerad och numrerad Anders Udd, 12/50, giclee print, bildmått 38x40 cm.
Anders Udd är utbildad vid Nyckelviksskolan, Idun Lovén Konstskola och Nordiska Konstskolan. I sitt måleri utgår han från verkligheten, men tar bort det som han inte anser nödvändigt för bilden. Ljussättningen av bilden får en central betydelse i skapandet av stämning, inte sällan mystiska, som ett fruset ögonblick innan något händer.