Bestick silver Olga

Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga
Bestick silver Olga

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

BESTICK, ca 244 dlr, silver, 1940-1960-tal, modell Olga, bestående av: 3 matgafflar, 3 matknivar, 3 matskedar, 40 bordsgafflar, 40 bordsknivar, 30 bordsskedar, 24 smörgåsgafflar, 36 smörgåsknivar, 12 dessertskedar, 8 teskedar, 24 kaffeskedar, 12 mockaskedar, 2 smörknivar, 4 sillgafflar, 1 ostkniv, 1 osthyvel, 1 såsslev,
längd ca 11-25, cm, total vikt exklusive knivar 5389 g

Knivar med stålblad samt fyllda skaft, varierande utförande, delvis utbytta blad, ett fåtal med ägargravyr, tårtspade utan stämplar medföljer

817053

2020-09-29