Lampe à bouillotte sengustaviansk
2020-10-25
815709
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
LAMPE A BOUILLOTTE, sengustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, höj- och sänkbar ljushållare och skärm, delvis brännförgylld brons, sockel med roulettedekor, utsvängda ljusarmar med växtornamentik, ljuspipor med rostrastävar, skärm av bemålad bleckplåt, dekorelement av Apollons huvud, palmetter och fjärilar, höjd 67,5 cm
Bruksslitage, skärmen med senare dekorelement