Väggpendyl 1700-tal Liungstedt
Closed
2020-09-24
812869
| Sold for | 9 200 SEK |
| Estimate | 8 000 SEK |
VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut, snidat förgyllt och bronserat fodral, dekor av Vasakärve, urnor, rosengirlander och pinjekottar, vitmålad urtavla märkt "Claes Berg Samuel Liungstedt Stockholm", höjd ca 98, bredd 52 cm
(Claes Berg, verksam i Stockholm 1762-1784. Claes Liungstedt verksam i Stockholm 1783-1805)
Dekorbortfall, lagningar, torrsprickor, ommålad urtavla.
Skador. Ej funktionstestad.
Pendel och nyckel finns