Shamshir
2020-09-11
810717
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
SHAMSHIR, ottomansk, 1800-tal, böjd klinga, parerstänger i mässing, kavelplattor i horn, textilklädd träbalja med två mässingsbeslag, längd ca 99 cm
Slitage och skador, senar textilklädsel på balja, del av doppsko saknas