Hugo Salmson (2)

Hugo Salmson   (2)
Hugo Salmson   (2)
Hugo Salmson   (2)
Hugo Salmson   (2)
Hugo Salmson   (2)
Hugo Salmson   (2)
Hugo Salmson   (2)
Hugo Salmson   (2)

Klubbat för:

84 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

HUGO SALMSON (1843-1894): De faderlösa, olja på duk, 160x240 cm

Tillhörande skiss i tusch medföljer

Det aktuella motivet utfördes i olja i stort format i två versioner. Den ena ställdes ut på Salongen i Paris 1884 (med titeln "Les orphelins, à Scane, (Suède)"). Den andra avser auktionens målning.

PROVENIENS
Rapps konsthandel, Stockholm (såld 1947),
därefter i svensk privatsamling fram till idag

LITTERATUR: Viggo Loos: Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860 - 1885, SAK publ LIV, 1945, sidan 259,
Sixten Strömbom: Konstnärsförbundets historia, Albert Bonniers boktryckeri, Stockholm 1945, sidan 384 i synkronistisk tabell,
Svenskt Konstnärslexikon, band V, Allhems förlag, Malmö 1953, sidan 17

Jämför med målningen "Fem barn" i Lunds universitets konstmuseum, vilken är en förstudie till "De föräldralösa".

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

809894

2020-09-13