Hundhalsband, Lybecker
2020-09-13
806503
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
HUNDHALSBAND, 1800-tal, försilvrad metall, bricka graverad Lybecker Arsenalsgatan 3B, länkar med hundprofiler, med hundskattemärke 1888 Stockholm N:o 813, total längd 34,5 cm
PROVENIENS: Friherrinnan Emilia Lybecker (1822-1917), Arsenalsgatan 3B, Stockholm
systersonens fru Ebba af Petersens g.m. Wilhelm Bergenstråhle
deras dotter fröken Karin Bergenstråhle, Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län
Östgötskt samlarhem