Johan Christoffer Boklund, Köksinteriör
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
JOHAN CHRISTOFFER BOKLUND (1817-1880): Köksinteriör med två pojkar byggande en båt, signerad och daterad J. C. BOKLUND 1844, olja på duk, 38x44,5 cm.
Ornamenterad och förgylld originalram
PROVENIENS
Inköpt från konstnären av konstföreningen i Stockholm 1844 för 100 Rdr: där utlottad till Grosshandlare Anton Wilhelm Frestadius (1801-1857), Stockholm,
Ingenjör Carl-Robert Lamm (1856-1938), Näsby slott
hans dödsbo, auktion, Aktiebolaget H. Bukowskis konsthandel, Stockholm, auktion 316, "Ur Ingenjör Carl Robert Lamms på Näsby slott m. fl. samlingar -Vårauktionen", 19-21 april 1939, kat. nr. 15 "INTERIÖR AV EN STUGA med två gossar byggande en båt. D. 38 x 45.", 245 kronor till Herr C. Katz,
hans auktion, Aktiebolaget H. Bukowskis konsthandel, Stockholm, auktion 355, "Vårauktionen", 27-29 april 1955, kat. nr 9, ill. pl. 1 "INTERIÖR AV ETT KÖK med två gossar byggande en båt på golvet, i bgr. en spismur. Sign. 1844. D. 38 x 45. Vacker. Pl.1."
UTSTÄLLD
Utställningskatalog, "Förteckning på de Konstarbeten, som bortlottades i Konstföreningen den 21 December 1844", nr. 39 "Interieur med två barn" Tafla i olja af Hr Boklund. Tillhör Hr Grosshandlare Gn Frestadius",
Konstföreningen, Arvfurstens palats, Stockholm december 1844.
LITTERATUR
Georg Nordensvan: Sveriges Allmänna Konstförening 1832-1932, Norstedt & Söners Förlag 1932, sidan 58
Jmf. Litteratur: Y. Frendel, "Johan Christoffer Boklund som Couture-lärjunge", i "Studier i konstvetenskap tillägnade Brita Kunde", 1985
Utförd under konstnärens studietid vid Konstakademien. Målningen visar likhet med genrescener utförda av den finländske konstnären Robert Wilhelm Ekman (1808-1873), exempelvis "Greta Haapasalo spelar kantele i en österbottnisk bondstuga" från 1869, en nationalromantisk målning i Johan Ludvig Runebergs anda (Ateneum) (fig. 1). Ekman studerade vid Konstakademien i Stockholm under Johan Gustaf Sandberg fram till 1837 då han fortsatte sina studier utomlands. Han återvände till Finland 1845 men kan mycket väl ha passerat Stockholm där han kan ha sett Boklunds målning.
Johan Christoffer Boklund (Kulla Gunnarstorp, Skåne 1817-1880 Stockholm) reste 1846 tillsammans med Johan Fredrik Höckert till München där han vistades i åtta år. Ett statligt stipendium gjorde det möjligt för honom att fortsätta till Paris, där han 1854-1855 arbetade på Thomas Coutures ateljé. I december 1855 återvände han till Sverige. Följande år blev han utnämnd till professor vid akademien. Tack vare hans initiativ bildades 1856 en särskild avdelning för kvinnliga lärjungar vid akademien. Samma år var han initiativtagare till bildandet av Konstnärsklubben. 1856-1872 var han lärare till Karl XV. 1861 blev han ledamot i kommittén för ordnande av Nationalmuseets inredning och tillförordnad kamrerare vid dåvarande Kungl. museum. 1866 blev han intendent för Nationalmuseets konstavdelning och 1867 hovintendent, föreståndare för Karl XV:s tavelsamling samt direktör för Konstakademien. Han deltog som kommittéledamot i ordnandet av Nordiska konstutställningen 1866 i Stockholm. Under Boklunds senare skede var det så gott som endast på de stunder, hans många ämbetsgöromål lämnade honom ledighet, som han hade tid att måla.
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se