Byst, Gustav III
Klubbat för:
30 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BYST, 1900-tal, efter J.T. Sergel, föreställande kung Gustav III (1746-1792), klädd i kyrass och hermelinbrämad mantel med Serafimerordens band och kraschan, patinerad brons, höjd 74 cm
LITTERATUR: Ragnar Josephson: Sergels fantasi, förra delen, Stockholm 1956, sidan 272, jämför Sergels första byst av Gustav III, modellerad på Drottningholm och gipsgjuten 1779, sidan 273ff
Smärre slitage
805248
2020-09-13