Eduard Wiiralt

Eduard Wiiralt
Eduard Wiiralt

Klubbat för:

90 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

EDUARD WIIRALT (Estland, 1898-1954):
Lamav Tiiger, 1937-1950, signerad E. Wiiralt, numrerad 88/200, mjukgrundsetsning, plåttmått ca 29,5 x 39,3 cm,
Soft-ground etching, 1950, signed.

LITTERATUR: Compare Kangilaski 85

Gulnader, fuktfläck

803777

2020-08-30