Anders Udd
2020-08-26
801738
| Klubbat belopp | 500 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
ANDERS UDD (född 1958): "The cottage", signerad och numrerad Anders Udd, 27/50, giclee print, bildmått 38x40 cm.
Anders Udd är utbildad vid Nyckelviksskolan, Idun Lovén Konstskola och Nordiska Konstskolan. I sitt måleri utgår han från verkligheten, men tar bort det som han inte anser nödvändigt för bilden. Ljussättningen av bilden får en central betydelse i skapandet av stämning, inte sällan mystiska, som ett fruset ögonblick innan något händer.