Ljuskrona oscariansk
2020-08-18
800889
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
LJUSKRONA, oscariansk, sent 1800-tal, stomme av bronserad metall, glasad mittstam, behängd med prismor, genombruten naturalistisk dekor, 6 ljusarmar, diameter ca 67 cm, höjd ca 80 cm.
Åldersrelaterat slitage, prismor saknas, nagg, senare elektrifierad, prismor medföljer.