Väggpendyl
Klubbat för:
5 000 SEK
8 000 SEK
VÄGGPENDYL, stockholmsarbete i empire, signerad Dahlström Stockholm (Israel D, verksam 1792-1829), träskuret fodral, förgylld, krönet med lagerkrans, på sidorna ymnighetshorn, slagfunktion, höjd ca 99, nyckel samt pendel finns, bredd 56 cm
Vänstar sidans dekordel med ymnighetshorn lagad, förstärkning med skruvar, enstaka nagg, slitage, funktionen garanteras ej
800166
2020-08-13