Shamshir
2020-09-11
791871
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 25 000 SEK |
SHAMSHIR, persisk, 1800-tal, kavelplattor i horn, parerstång i silver med spår av förgyllning, damaskerad klinga, läderklädd balja med beslag i silver med spår av förgyllning, doppsko i stål med gulddekor, längd ca 91 cm
Bucklor och stötmärken