Shamshir
2020-09-11
791866
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 25 000 SEK |
SHAMSHIR, ottomansk, 1800-tal, parerstänger i stål med delvis förgylld dekor av bla halvmåne och stjärna, klinga med guldtauschering, kavelplattor av horn, skinnklädd balja med delvis förgyllda stålbeslag, längd ca 95 cm