Marc Chagall
2020-08-26
791601
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
MARC CHAGALL (1887-1985): "The Deposit (Les Arrhes)", ur Les Âmes mortes (Dead Souls), otydligt signerad i plåten, Tériade Éditeur,1948, etsning på papper, bildmått ca 21,5x28 cm,
Ur Nikolaj Gogols "Döda Själar". 1923-27, publicerad av Teriade, Paris 1948.
Plate XXXVI
Oramad