Kista
Klubbat för:
2 000 SEK
3 000 SEK
KISTA, Asien, 1800-tal, lucka, med beslag, sprint och lås i svartmålat järn, invändigt klädd med papper med tryckta kinesiska tecken, nyckel finns men ej komplett lås, höjd ca 66 samt 80x41 cm
Proveniens: Bengt Nyréns samlingar därefter nuvarande ägarens familj
Bruks och åldersrelaterat slitage
781361
2020-06-10