Viola Sven Sjölin Rudolf Ringer

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ALTFIOL med STRÅKAR, altfiol byggd av Sven Sjölin, signerad och daterad 1983 samt märkt nr 2, medföljer 3 stråkar varav 1 tillverkad av Rudolf Ringer, tysk stråkmästare, signerad Rud Ringer samt märkt Germany, ca 76 cm, 1 stråke märkt Gavaller Alexander, ca 74 cm, 1 stråke i kolfiber märkt Carbondix, ca 74,5 cm, altfiolens längd ca 67 cm, medföljer väska

Visst bruksslitage kring del av sarg samt mindre ytslitage vid lock , SAV rekommenderar att violinen intoneras

777723

2020-05-31