Shamshir

Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir
Shamshir

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SHAMSHIR, persisk, 1800-tal, kavelplattor i ben, parerstänger med gulddekor, damaskerad klinga, träbalja med relifedkor av blomsterslingor, stålbeslag med gulddekor, längd ca 98 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Kavelplattor med skador och lagningar, balja med skador

774335

2020-05-24