Kris
2020-05-29
773345
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 500 SEK |
KRIS, Indopersiskt område, tidigt 1800-tal, damaskerad klinga, hjalt i hamrad metall med avslut format som mansansikte med skägg, skida med metallbeslag dekorerade med dubbla örnvingar, total längd ca 66 cm
slagskador å hjalt odh skica, skida knäckt, korrosion odh hack på klinga