Anders Udd
2020-05-16
772249
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
ANDERS UDD (född 1958): (2) Interiörer, signerade och numrerade, giclee print, bildmått ca 28x28 cm resp 40,5x59,5 cm
Anders Udd är utbildad vid Nyckelviksskolan, Idun Lovén Konstskola och Nordiska Konstskolan. Han kan beskrivas som en klassisk realistisk målare. Han utgår från verkligheten, men tar bort det som han inte anser nödvändigt för bilden. Ljussättningen har en central betydelse för att skapa stämningsläge, kontemplation, som ett fruset ögonblick innan något händer.