Luktdosa 1700-talets andra hälft 18k guld
2020-05-16
770320
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 13 000 SEK |
LUKTDOSA, 18K guld och horn, sent 1700-/tidigt 1800-tal, locket med reliefdekor, sannolikt senare insats med röd sammet, höjd 4 cm, vikt ca 30 gram.
Åldersrelaterat slitage, locket med hornskada.