Ljuskrona 1800-talets första hälft
2020-05-10
769765
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
LJUSKRONA, 1800-talets första hälft, för fyra ljus, förgylld brons och mässing, behängd med prismor i form av knappar, ovaler, piggar och romber, takfäste med girlang, runda kedjor, ljusringen med ljusarmar i form av örnhuvuden, blomsterkorgar, mitten med blå glasskål och sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 98, diameter 56 cm
Renoverad, kompletterad, ställvisa lagningar, skålen ej ursprunglig