KARL-ERIK GUMMESON aukustisk gitarr 1956

Klubbat för:

10 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

KARL-ERIK GUMMESON (1910-2000), gitarr, 1956, etikettmärkt samt signerad och daterad, Karl E Gummeson, Stockholm 1956, lock i gran, stall i riopalisander med inlägg av pärlemor, hals och huvud i mahogny, stämskruvar i riopalisander med knoppar av ben, längd ca 100 cm, hardcase medföljer

Medföljer CITES-intyg från Jordbruksverket för träslaget Riopalisander

Lock med slitage, stämmskruvar med mindre flisor samt mindre stötmärken kring huvud, saknar delvis de mindre bendetaljerna vid stämskruvarna

767067

2020-05-03