Roland Svensson olja
2020-04-30
766819
| Klubbat belopp | 8 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Bockösund", signerad och daterad Roland. S -45, olja på pannå, 29x30,5 cm, påskrift av konstnären på baksidan:
"A La Prima" skiss, målad i jollen, en majkväll i Bockösund, år 1945, när koskällor hördes pingla ifrån öarna. Roland S."