Brosch 14 k guld Wien 1800-talets slut
2020-05-10
764542
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 35 000 SEK |
BROSCH, 14 k guld, stämplad Wien, Österrike 1800-talets slut, genombruten brosch med dekor av antikslipade diamanter, mittparti med 1 rosenslipad diamant, ca 6,83x6,31 mm, bekransad av åttkantslipade diamanter, emaljdekor i svart och grönt, längd 44,5 mm, vikt 13,6 g, anpassat etui märkt Ernst Paltscho medföljer
PROVENIENS: Anna de Grzymala Przybyszewski Westrup f. De Geer af Finspång
Smärre emaljskador