Einar Jolin, Motiv från Marstrand, akvarell, 1942

Klubbat för:

96 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

EINAR JOLIN (1890-1976): Motiv från Marstrand, signerad och daterad Einar Jolin Marstrand 1942, akvarell på papper, 38,5x55,5 cm

Proveniens
Stockholms Stads kvalitetsauktion, 1965

Motivet föreställer fyren, som i folkmun kallas Lyktan, på Koön vid Marstrand. Precis intill ligger fyrhuset.

764059

2020-05-10