Spegel Jonas Frisk empire Stockholm
Klubbat för:
8 000 SEK
12 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i empire, Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), signerad J Frisk samt Stockholms hallstämpel, träskuren dekor och pastellage, förgylld, spegelns krön med dekor av fiskar mot pärgrå fond, nederdel med stiliserande kvinnoransikten, höjd 163x83 cm
Åldersrelaterat slitage, krön med lagningar samt sprickor, senare spegelglasm ställvist mindre förlust av pastelage, samt delvis senare bronserade partier
763758
2020-04-23