Sven Palmqvist vas "Kraka"
2020-04-27
762727
| Klubbat belopp | 1 800 SEK |
| Utropspris | 2 500 SEK |
SVEN PALMQVIST (1906-1984), vas, Orrefors, Kraka, nätdekor i blått med små luftbubblor mot svagt gultonad fond, signerad ORREFORS Pu 3367 Sven Palmqvist, höjd ca 21 cm
Ingår i temaauktionen "Vårkänslor i ditt hem"
Smärre bruksslitage med repor, enstaka fläckar invändigt