Ljuskrona av Fritz Kurz Orrefors
2020-04-14
760762
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
FRITZ KURZ, ljuskrona, 1940/50-tal, för Orrefors, fem ljusarmar, klarglas, lösa spröt i form av blad och blommor, höjd ca 75, diamater ca 80 cm
Ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen, 1 spröt med genomgående spricka, skada vid bottenskål samt medföljer mindre lösa glasbitar, i övrigt smärre slitage