Anders Sparrman

Anders Sparrman
Anders Sparrman
Anders Sparrman
Anders Sparrman
Anders Sparrman
Anders Sparrman
Anders Sparrman
Anders Sparrman

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ANDERS SPARRMAN, Resa omkring jordklotet i sällskap med kapit. J Cook och Hrr Forster, åren 1772, 73, 74 och 1775, andra afdelningen, utvikbar akvatint av C G Gillberg efter försättsbladet, totalt med 10 gravyrer samt en illustration i textmassan, Stockholm 1818, senare hfrbd

Boken är utrangerad från Gävle stadsbibliotek

Nagg, mindre fläckar, slitage, ej genomgången

760666

2020-04-17