Ljuskrona 1800-tal
2020-04-09
760185
| Klubbat belopp | 700 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
LJUSKRONA, 1800-talets slut, oscariansk, stomme i bronserad metall, behängd med olikformade slipade prismor, höjd 73, diameter 57 cm, ljusmanschetter i glas medföljer
Bruksslitage, enstaka prismor saknas