Brosch förgylld metall röd emalj
Klubbat för:
2 000 SEK
3 000 SEK
BROSCH/MEDALJONG, förgylld metall, 1800-talets senare del, röd guillocherad emalj med pålödd blomma med blad och dekor av orientpärlor samt gammalslipad diamant ca 0,08 ct, kantdekor av ekollon och eklöv, höjd 6,5 cm, vikt 29,6 g
Medaljongens baksida saknas, låsfäste med liten tennlödning och ej ursprunglig
759855
2020-04-23