Hänge förgylld metall skuren kamé av agat
2020-04-23
759854
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 5 000 SEK |
HÄNGE, förgylld metall, kamé, omkring 1900, skuren agat troligen föreställande Elizabeth I (1533-1603), huvudet diadembesatt med fasettslipat grönt glas samt dekordel med fasettslipad smaragd som håller ihop klädedräkten, stämplar saknas, höjd inkl. ögla 5,5 cm, vikt 43,3 g, KEDJA, 14 k guld, ankarlänk, längd 80 cm, vikt 3,9 g