Spegel gustaviansk Per Westin

Spegel gustaviansk Per Westin
Spegel gustaviansk Per Westin
Spegel gustaviansk Per Westin
Spegel gustaviansk Per Westin
Spegel gustaviansk Per Westin
Spegel gustaviansk Per Westin
Spegel gustaviansk Per Westin
Spegel gustaviansk Per Westin

Klubbat för:

29 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

PER WESTIN (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm, privilegium 1776), spegel, gustavianskt stockholmsarbete, signerad PW under krona samt med Stockholms hallstämpel 1778(?), dekor i papier maché, framtagen äldre förgyllning av polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med mussla, fransar, akantus, rocailler och voluter, graverade fält, ramen med bladstav, nedre sargen med lagerfestonger, kvicksilverfolierade glas, 109 x 51 cm

Ställvisa retuscher och torrsprickor, krönet med lagning, mindre dekorkomplettering

759003

2020-05-10