Ludwig Mies van der Rohe

Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe
Ludwig Mies van der Rohe

Klubbat för:

40 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

LUDWIG MIES VAN DER ROHE, "Barcelona", fåtöljer, 1 par, Knoll, USA, modellen ursprungligen formgiven 1929, benställning i förkromat rostfritt stål, lösa sitt- och ryggplymåer klädda i svart skinn, etikettmärkta, höjd ca 75, sitthöjd 36 cm

Enligt uppgift inköpa på NK 1960-talets slut

Bruksslitage, en sitsklädsel med smärre skador

757904

2020-04-07