Slaglåsrevolver Colt Army

Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army
Slaglåsrevolver Colt Army

Klubbat för:

21 000 SEK

Schätzwert

12 000 SEK

Beschreibung

SLAGLÅSREVOLVER, amerikansk, Colt 1860 Army, no. 121621, tillverkad 1863, kaliber .44, trumgravyr med bataljscen till sjös, text på pipan: ADDRESS COL. SAMl COLT NEW-YORK U.S. AMERICA, på stommen stämplat Colts patent, kolv av valnöt med inspector marks samt märkt undertill "HW", längd 35 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Zustandsbeschreibung

Slitage, smärre korrision, avskav på kolvplatta, mekaniken upplevs som bra

755422

2020-05-24