Edition Luxe Van Cleef & Arples La Minaudière
2020-03-29
755115
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 30 000 SEK |
VAN CLEEF & ARPLES, La Minaudière, Stryptor, 1930-tal, vitmetall, roséguld, små diamanter med äldre slipning, inredning med spegel med fasad kant, dosor, fack och kam, nr. 1428, ca 16x12x2 cm, vikt ca 860.3 g
Ursprunget till La Minausdière kan man finna på 1920-talet när kvinnor var ute och dansade. Det var då vanligt att kvinnor la läppstift, puder, cigaretter osv i en mindre necessär eller box avsedda för cigaretter.
La Minaudiérens ursrpung sägs komma från att Charles Arples besökte en vän som han såg lägga delarna hon behövde för kvällen i en box från Lucky Strike.
La Minaudière är exklusiv förvaring för toalettartiklar eller smycken.
Vitmetall med mindre fläckar/ missfärgningar. Spegelglas med nagg bakom kant.